Co to jest zdolność kredytowa? Jest to zdolność podmiotu gospodarczego – osoby, firmy – do spłaty kredytu czy też pożyczki wraz z odsetkami, w określonym terminie między kredytodawcą, zazwyczaj są to banki, a kredytobiorcą. Każdy bank przed zawarciem umowy kredytowej, bada zdolność kredytową polegającą m.in. na sprawdzeniu terminowości rozliczeń z dostawcami i odbiorcami. Zdolność kredytowa jest podstawą, która decyduje o możliwości zaciągnięcia kredytu.

Zdolność kredytowa jest o tyle ważna, że definiuje ona naszą możliwość zaciągnięcia kredytu, a brak odpowiedniej zdolności kredytowej spowoduje, że nie będziemy klientem wiarygodnym dla banku, a tym samym wielce prawdopodobnym jest, że nie otrzymamy kredytu. Jeżeli zdolność kredytowa jest wysoka, nie będziemy mieli problemu z zaciągnięciem kredytu, ponieważ będzie to informacją dla banku, że nasze zarobki są znacznie większe od rat kredytowych, a to pozwala sądzić, że z ich spłatami nie będziemy mieć kłopotu. Czyli jeżeli nasze comiesięczne wynagrodzenie wystarcza w zupełności na pokrycie kosztów życia i spłatę zobowiązań jakimi są raty kredytowe, to bank odbiera nas jako klienta, któremu bezpiecznie można pożyczyć pieniądze.

Jeśli nawet nie planujemy teraz zaciągnięcia kredytu, ale nie wykluczamy takiej możliwości w przyszłości, możemy poprawić własną zdolność kredytową. Najlepszym sposobem będzie oczywiście zmiana pracy na bardziej dochodową, ale to tylko jeden z czynników zwiększających naszą wiarygodność w oczach banku. Innymi dobrymi pomysłami będą: założenie konta w banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt, bo w ten sposób bank może nas poznać – posiada bowiem wgląd do informacji jak np. wysokość miesięcznych przychodów w tym wynagrodzenia jak i dodatkowych przychodów. Nawet jeśli stać nas na zakup np. telewizora, możemy go kupić na kredyt 0% – splata kilku rat to kolejny argument w negocjacjach z bankiem. Warto postarać się o umowę o pracę na czas nieokreślony – nie zawsze bank za najważniejsze uznaje wysokość dochodów ale często ważniejsza jest ich stabilność. Należy też ograniczyć posiadanie kart kredytowych – w oczach banku są one dodatkowym obciążeniem, dlatego należy ograniczyć je do minimum, a posiadane spłacać regularnie.